Akvárium plní niekoľko funkcií.
- V byte pôsobí oživujúco, najmä ak má stojan s akváriom poličky na umiestnenie ťahavých či previsnutých rastlín, a tak spolu vytvárajú živú obrazovku orámovanú previsnutou zeleňou, teda krásny zelený kútik.
- Kreslo umiestnené v blízkosti akvária poslúži nielen na pozorovanie života rybičiek, ale aj na psychickú relaxáciu po uponáhľanom a stresujúcom pracovnom dni.
- Navyše, takýto kútik pozitívne ovplyvňuje aj kvalitu ovzdušia v interiéri – osviežuje a zvlhčuje vzduch, zeleň zasa uvoľňuje do ovzdušia dezinfekčné i ozdravné látky.
- Okrem toho zeleň významne pôsobí na regeneráciu unavených očí.
Ako sa starať o akvarko ?
Harmonogram starostlivosti
• denne
kontrolujeme teplotu vody, funkčnosť zariadení akvária, zdravotný stav a prejavy rýb, všímame si vývoj rastlín, prípadne i rast rias; kŕmime 2-krát v malých dávkach,
• týždenne
pomocou indikátorov kontrolujeme kvalitu vody, v prípade potreby ju upravujeme alebo aspoň čiastočne obmeníme; jeden deň v týždni ryby nekŕmime,
• každé 2 týždne
po kontrole kvality vody, keď treba (hlavne podľa obsahu dusitanov a dusičnanov), vymeníme 1/3 vody a súčasne odsajeme usadený kal z dna akvária, prípadne odstránime riasy zo skla a vyčistíme filter,
• raz ročne
vymeníme žiarivky, aj keď nie sú ešte vypálené; ich svetelné spektrum sa totiž za rok citeľne zhoršilo, čo my síce nevidíme, no rastliny na to reagujú.
Amoniak, dusitany, dusičnany
- V akváriovej vode musíme pravidelne sledovať úroveň biologickej vyváženosti všetkých procesov.
- Takýmito dôležitými a často sa meniacimi faktormi sú koncentrácie amoniaku (čpavku NH3), dusitanu (nitritu NO2) a dusičnanu (nitrátu NO3) vo vode.
- Tieto látky sa do vody dostávajú ako priame výlučky rýb, ale hlavne vznikajú rozkladom bielkovín nachádzajúcich sa vo všetkých akváriových odpadoch (rybí trus detrit, zostatky neskonzumovaného krmiva, časti odumretých rastlín).
- V akváriu prítomné užitočné baktérie tieto bielkoviny pomocou svojich enzýmov najprv premenia na jednoduchšie aminokyseliny a z nich tzv. oxidačnou deamináciou oddelia dusík vo forme amoniaku (NH3) alebo amónia (NH4+) a zostatok organickej látky sčasti premenia na vodu a oxid uhličitý.


- Pri tejto premene však rozhoduje úroveň kyslosti vody o tom, či vznikne jedovatý amoniak alebo nejedovaté amónium.
- Ak je pH vyššie ako 7, teda voda je zásaditejšia, vzniká pre rastliny i ryby veľmi jedovatý amoniak, ak je pH nižšie ako 7, teda voda je o niečo kyslejšia, tak vznikne amónium, ktoré je dobrou živinou pre rastliny.
- Aj pre toto je dôležité kontrolovať a upravovať kyslosť vody.
Boj proti riasam
- Musíme si uvedomiť, že riasy sú rastliny, ktoré potrebujú rovnaké živiny i podmienky ako naše akváriové rastliny.
- Zopár rias v akváriu teda nie je dôvod na paniku. Jednoducho tam patria a zrejme sa ich nikdy úplne nezbavíme.
- Akvárium bez rias neexistuje! Len ich nesmie byť príliš veľa.
- Akvárium zarybňujeme až 4 týždne po vysadení rastlín.
- Neprepĺňame ho rybami – z ich exkrementov síce vznikne veľa živín, no vo vysokej koncentrácii sa stávajú jedovaté, a to nielen pre rastliny, ale aj pre samotné ryby. Navyše podporujú rast rias.
- Ryby kŕmime veľmi striedmo a v malých dávkach, aby žrádlo čo najrýchlejšie skonzumovali. Kúsky spadnuté na dno sa rozkladajú a tvoria toxické látky.
- Kontrolujeme koncentráciu dusičnanov a fosforečnanov vo vode a pravidelne vymieňame 1/3 vody, tak znížime koncentráciu toxínov i nadbytok živín vo vode.
- Pri výsadbe akvária uprednostňujeme rýchlorastúce rastliny, ktoré z vody intenzívnejšie odoberajú živiny.
- Aj plávajúce rastliny (napríklad Azolla carolinianum) silne znižujú koncentráciu živín a zároveň čiastočne zatieňujú akvárium, čo do určitej miery tiež potláča rozmach rias.
Bez baktérií to nejde
- Pri novozakladanom akváriu je často rastlinný substrát takmer sterilný, teda obsahuje minimálne množstvo mikroorganizmov.
- Rastliny si so sebou prinesú len určité množstvo baktérií, preto trvá dosť dlho, kým sa v akváriu namnožia detoxikačné baktérie.
- Toto čakanie však môžeme výrazne skrátiť zaočkovaním substrátu, a to tak, že doň zamiešame časť substrátu zo zdravého zabehnutého akvária alebo doň pridáme zakúpené očkovacie baktérie.
Dobrá rada:
Dospelé ryby kŕmte malými dávkami 2-krát denne.
Jeden deň v týždni im doprajte hladovku na detoxikáciu.
V žiadnom prípade nedovoľte deťom kŕmiť ryby chlebom alebo rožkami!
Denná údržba
O dennej údržbe sme si už hovorili, ale teraz podrobnejšie.
- Jednou z najdôležitejších úloh, ktorej vykonávanie si často ani neuvedomujete, je každodenné rátanie rýb a kontrola ich správania.
- Pre začiatočníkov to možno znie čudne, no treba vedieť, že ak ryba umrie na skrytom mieste a neodstránite ju, môže sa rýchlo rozložiť a zakaliť vodu.
- Kontrola správania je zas potrebná pre odhalenie počiatočných štádií chorôb. Umožní vám to rýchlo konať a pridať do nádrže liečivá alebo premiestniť postihnutú rybu do karantény.
- Nezvyčajné správanie zahŕňa bojovnosť a narážanie do ornamentov, tiež si všímajte, či po sebe ryba nemá biele bodky.
- Ak je nádrž nová, treba prvý mesiac denne kontrolovať pH vody. Ako voda v novej nádrži dozrieva, pH sa zvykne meniť, čo nepriaznivo vplýva na ryby.
- Taktiež skontrolujte, či ryby zožrali všetko krmivo, pretože aj to sa veľmi rýchlo rozkladá.
- Každý deň prežeňte sklom nádrže čistič rias, ktorý zabráni hromadeniu rias a udrží pekný vzhľad akvária.
- Magnetické čističe sú dostupné vo všetkých obchodoch, nestoja veľa peňazí a svoju prácu si vykonávajú na jednotku.
- Dajte pozor aj na vyparovanie. Ak hladina vody klesla, treba ju dorovnať na pôvodnú výšku.
